Záloha Lightroom Classic, presetů a veškerého nastavení
Někdy je potřeba zálohovat celý Lightroom, když třeba potřebujeme přeinstalovat počítač nebo přecházíme na novější počítač nebo jiný systém.
Takže tento návod využijeme pokud přecházíme z Windows na Mac, ale i opačně, nebo jen musíme přeinstalovat Windows a podobně.
Krok 1: Záloha katalogu
Katalog Lightroomu se obvykle nachází ve složce Obrázky / Lightroom
Složka Lightroom ve složce Obrázky obsahuje databázový soubor s katalogem fotek (.lrcat) a další soubory jako náhledy a záložní katalogy.
Zkopírujeme si tedy celou složku Lightroom umístěnou ve složce Obrázky, nebo pokud máte katalog uložen na jiném místě, tak zkopírujte celou složku s katalogem do záložního umístění například složka Záloha na USB flash disk
Krok 2: Záloha nastavení Lightroom Classic včetně presetů
Nastavení předvoleb importu, exportu, vodoznaku, metadat a dalších našich nastavení programu Lightroom Classic se nachází ve složce obvykle skryté pro uživatele, v umístění pro konfiguraci různých programů. Abychom se do této složky dostali, musíme nejprve v systému zobrazit skryté složky a soubory.
Veškerá nastavení se nachází ve složce Lightroom a jeho podsložkách v tomto umístění:
- Windows: C:\Users\Jméno\AppData\Roaming\Adobe\Lightroom
- Mac: Macintosh HD/Uživatel/Library/Application Support/Adobe/Lightroom
Presety ať už importované nebo námi vytvořené se nachází ve složce Camera Raw, která se také nachází ve stejném umístění jako složka Lightroom:
- Windows: C:\Users\Jméno\AppData\Roaming\Adobe\Camera Raw
- Mac: Macintosh HD/Uživatel/Library/Application Support/Adobe/Camera Raw
Na záložním umístění si nejprve vytvoříme novou složku s názvem například Apps abychom věděli, že obsah z této složky bude při obnově patřit do AppData nebo Application Support v případě MacOS a zkopírujeme obě složky, jak složku Lightroom tak složku Camera Raw, do tohoto umístění, například složka Záloha/Apps/ na USB flash disku.
Krok 3: Záloha zdrojových fotek
Musíme si také zazálohovat i zdrojovou složku, ze které máme importované fotografie pro úpravy v našem Lightroomu Classic. Tuto složku překopírujeme také do místa se zálohou.
Například své RAWy a fotky k úpravě, importuji vždy do složky Negativ ve složce Obrázky. Tak zkopíruji celou složku Negativ na záložní USB flash disk.
Takto zálohované nastavení, lze přenést do nově nainstalovaného počítače, lightroomu nebo přenést i na jinou platformu z Windows na Mac nebo opačně.
Obnova Lightroom Classic, presetů a veškerého nastavení
Krok 1: Obnovení katalogu
Katalog Lightroomu se obvykle nachází ve složce Obrázky / Lightroom
Složka Lightroom ve složce Obrázky obsahuje databázový soubor s katalogem fotek (.lrcat) a další soubory jako náhledy a záložní katalogy.
Z naši zálohy si zkopírujeme celou složku Lightroom s katalogem, zpátky na původní umístění ve složce Obrázky, nebo pokud jste měli katalog uložen na jiném místě, tak zkopírujte celou složku s katalogem do původního umístění, nebo klidně můžete vložit také do složky Obrázky/Lightroom. V lightroomu jde dodatečně zvolit odkud jaký katalog chceme načíst.
Krok 2: Obnovení nastavení Lightroom Classic včetně presetů
Veškeré nastavení a presety jsou umístěny ve složkách Lightroom a Camera Raw, které jsme zálohovali. Nyní tyto dvě složky musíme zkopírovat zpět na původní umístění v závislosti na vašem systému:
- Windows: C:\Users\Jméno\AppData\Roaming\Adobe\
- Mac: Macintosh HD/Uživatel/Library/Application Support/Adobe/
Z naší zálohy vybereme složky Lightroom a Camera Raw a zkopírujeme je do výše uvedené složky Adobe v našem systému. Nezaměňte složky s názvem Lightroom, v jedné zálohované se nachází katalog a v jiné složce Lightroom je veškeré další nastavení, proto při záloze, je důležité tyto složky ze systému, umísťovat zvlášť ať je nepopleteme
Krok 3: Obnova zdrojových fotek
A teď si překopírujeme zdrojovou složku s našimi fotkami, které jsme měli importované v Lightroomu, zpět na původní umístění. V případě, že chceme změnit umístění, tak není problém, následně v Lightroomu upravit umístění naši pracovní složky s fotkami.
Při spuštění Lightroomu, se vše načte jako bylo v původním Lightroomu. Je možné, že první spuštění může trvat déle, než se vše načte, případně se může objevit okno s výběrem katalogu, kde vybereme náš katalog. A pokud obnovujeme/přenášíme nastavení do novější verze Lightroomu, tak je možné že při prvním spuštění, bude Lightroom chtít upgradovat katalog pro novější verzi, kde toto potvrdíme a povolíme.